SKU LC3CA2009-60
Available to Ship Call us
Quantity Price
100 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
This high quality 3-Slot solder/clamp plug to plug 30-2001-LC twinax, 60 inch cable cable is part of a large selection of in-stock, commercial-off-the-shelf and custom-built twinax cable assemblies for RF / microwave that all ship the same business day as they are ordered. LC3CA2009-60 TRB 3-Slot cables from L-com are a great choice for solutions requiring high quality and rapid shipping. These high-quality RF twinax cable assemblies can be used for telecom, military / defense, laboratory test & measurement, industrial / commercial and many other applications. Our expert technical support and knowledgeable sales teams are ready to help answer your RF coaxial cable assembly questions.
TRB 3-Slot male to TRB 3-Slot male cable assembly LC3CA2009-60 is manufactured with a flexible twinax. This 1553 radio frequency cord is wrapped in an PVC jacket which has a 0 inch diameter and provides low loss with a maximum VSWR of 0:1.
L-com’s TRB 3-Slot to TRB 3-Slot Plug/Plug cable operates at a maximum frequency of 400 MHz. Technical performance specifications on these 400 MHz TRB 3-Slot plug to TRB 3-Slot plug cables are located on the LC3CA2009-60 datasheet PDF along with CAD drawing and dimensions. The L-com RF cable assembly data sheet with specs, drawing dimensions can be found on this product page just above. Our Custom Cable Configurator is where to find and build customized versions of this RF coaxial assembly or many other connectors and coax combinations that all ship the same-day.
This 3-Slot solder/clamp plug to plug 30-2001-LC twinax, 60 inch cable is just one of a large selection of in-stock RF products available. L-com not only has this off-the-shelf and custom versions of our TRB 3-Slot to TRB 3-Slot cable assembly available for same-day shipping, but we also have thousands of other products that have same day shipping. Because of all these reasons and more, L-com should be your number one source for wired and wireless connectivity products like our 3-Slot solder/clamp plug to plug 30-2001-LC twinax, 60 inch cable.
Features
  • MIL-STD-1553
  • -20°C to +75°C
  • 78 ohms
Application
  • MIL-STD-1553
  • Laboratory Implementations
  • Data
Product Resources
Key Specifications
Key Specifications
Connector 1 Series
TRB 3-Slot
Connector 1 Gender
Plug
Connector 1 Polarity
Standard
Connector Angle 1
Straight
Connector 1 Impedance
78 Ohm
Connector 2 Series
TRB 3-Slot
Connector 2 Gender
Plug
Connector 2 Polarity
Standard
Connector Angle 2
Straight
Connector 2 Impedance
78 Ohm
Connector 1 Body Material
Brass
Connector 1 Body Plating
Nickel
RF Cable Part Number
30-02001-LC
RF Cable Type
30-02001-LC
RF Cable Impedance
78 Ohm