SKU LCCA9846-48
Available to Ship 4
Quantity Price
100 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
L-com's LCCA9846-48 SMP plug right angle to SMP plug right angle 48 inch cable using RG316 is part of our full line of RF components available for same-day shipping. This L-com SMP to SMP cable assembly has a plug to plug gender configuration with 50 ohm RG316. The LCCA9846-48 SMP plug to SMP plug cable assembly operates to 3 GHz. The right angle SMP interfaces on the RG316 cable allow for easier connections in tight spaces.
Features
  • VSWR of 1.4:1
Application
  • Military
  • Aerospace
  • Wireless Communications
  • General Purpose Test
Key Specifications
Key Specifications
Connector 1 Series
SMP
Connector 1 Gender
Plug
Connector Angle 1
Right Angle
Connector 1 Impedance
50 Ohm
Connector 2 Series
SMP
Connector 2 Gender
Plug
Connector Angle 2
Right Angle
Connector 2 Impedance
50 Ohm
Connector 1 Body Material
Bronze
Connector 1 Body Plating
Copper-Tin-Zinc Alloy
RF Cable Part Number
RG316/U
RF Cable Type
RG316
RF Cable Impedance
50 Ohm