SKU PXIND-63002NA
Available to Ship 8
Quantity Price
100 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
The L-com PXIND-63002NA inductive proximity sensor is utilized for contactless object detection, part counting or positioning in industrial automation and process control applications. Our cylindrical (unshielded) inductive IOT sensor is constructed of Ni-plated brass and ABS and features a tough industrial grade IP67 housing. This sensor has a sensing distance of 2 mm and is unaffected by the color or transparency of objects.
This M6 non-threaded proximity sensor requires a power supply voltage of 10 to 30 VDC. This inductive sensor offers a quick response NPN NO output via a 2 meter 3-wire cable for connection. Our proximity IOT sensor has industry standard form factors, making it suited for materials production, warehouse automation, robotics, automotive and food and beverage industries.
Our IOT sensor has a repeat accuracy of 0.010 mm and can operate at temperatures ranging from -25 to 70 degrees Celsius. This sensor comes with a LED indicator for switching status. The L-com PXIND-63002NA inductive sensor also includes short circuit and reverse polarity protection.