SKU LCSMA1009-50PK
Available to Ship 50
Quantity Price
100 + Call Us
All Prices are in US Dollars and do not include duties
The L-com LCSMA1009-50PK is a single band stamped metal antenna that ships on the same day as ordered. Our linear polarized antenna has a maximum frequency of 1900 MHz and a minimum frequency of 1880 MHz. This 50-pack stamped metal antenna has an overall length of 1.14 inches and a width of 0.6 inches.
L-com’s LCSMA1009-50PK is a single band antenna operating from 1880 to 1900 MHz with a 3 dBi gain. The omni directional antenna has a maximum input VSWR of 2:1. This 50-pack stamped metal antenna has an impedance of 50 Ohms.
Features
  • High Efficiency
  • Isotropic radiation patterns
  • Linear polarization
  • Ultra-Compact design
  • Low loss material - Bare CP wire
  • Extended operating temperatures
  • On board mount
  • Frequency stabilization
  • 50-pack for easy buy
Application
  • IoT, M2M, Telemetry
  • Industrial/Commercial Equipment
  • Digital Enhanced Cordless
  • Telecommunications Standard (DECT)
  • 3G compatibility
  • Remote Technology / Monitoring
  • Consumer Tracking
  • Smart Home / Wearables /Devices
  • Agriculture, healthcare, digital signage
Product Resources
Key Specifications
Key Specifications
Antenna Type
Stamped Metal
Polarization
Linear
Minimum Frequency
1.88 GHz
Maximum Frequency
1.9 GHz
Impedance
50 Ohm